Jak zbudować dom do 35m2 w kształcie kopuły!

Uwielbiam nasz domek! Mały, ale jary!

W tym wpisie przeczytasz o naszym doświadczeniu w budowaniu kopuły, ale też pozyskasz przydatne informacje jak zbudować dom do 35m2. A właściwie to do 25m2, bo właśnie tyle Słowacji jest dozwolone budowanie bez pozwolenia na budowę.

A więc … poznaj nasz GeoHome.

Jakie są korzyści mieszkania w takim domku?

Sprawa jest prosta i nie powinna nikogo zdziwić. Kredyt hipoteczny to nie jest wcale taka sexy sprawa i coraz więcej ludzi szuka różnego rodzaju rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie wybudowanie takiego małego domku, w którym spokojnie może mieszkać 1-2 osoby.

Odchodzi więc stres związany z kredytem.

Ja całe życie wychowałam się w mieszkaniu w bloku, gdzie także teoretycznie jest niewiele miejsca w porównaniu z tradycyjnym domem rodzinnym. A podczas podróży odkryliśmy, że można żyć na stosunkowo niewielkiej przestrzeni całkiem przyjemnie. Przekonali nas także różni poznani ludzie, którzy byli po prostu szczęśliwi na codzień. Większość z nich żyła sobie po prostu swoim życiem.

Dodatkowo, odchodzi też masa projektów, dokumentów, a także czas. Taki domek można wybudować w zdecydowanie krótszym czasie.

A jeśli chodzi o kształt …

Cudownie się tutaj czujemy! Już samo przebywanie w nim, inspiruje do działania, kreowania nowych rzeczy. Czujemy się tutaj swobodnie, to miejsce ma dobrą energię! Bardzo cieszy i zadziwia wszystkich, którzy nas odwiedzają.

Nasze życie w tiny house!

Jakie są przeszkody?

Przeszkód jest masa i największą z nich jest… kształt domku. Gdyby nie to, że dla Kuby nie ma rzeczy niemożliwych (wszystkiego da się nauczyć), to ja osobiście sama nigdy bym się za to nie zabrała.

Trzeba mieć też trochę wyobraźni, kiedy wcześniej nie było się w takim miejscu.

Prawie wszystko robi się o wiele bardziej powolnie niż tradycyjny dom. Zaczynając od samej konstrukcji. Do teraz pamiętam też ból, kiedy we dwóch kładliśmy papę na dach.

Czasami wadą jest to, że nie możesz sobie kupić tak po prostu mebli znalezionych w sklepie. Ściany nie są proste, mają różne kąty, dlatego musisz liczyć się z tym, że większość rzeczy należy wyrobić indywidualnie. Na przykład całą kuchnię.

Chociaż jedna z Was napisała mi ostatnio, że to tylko zaleta, gdyż mamy wyjątkowy domek, także w środku.

Skąd pomysł na nasz geodesic dome?

Odkąd wróciliśmy z Islandii (gdzie na własne oczy widzieliśmy kopuły, a także byliśmy w jednym z nich) wiedzieliśmy, że koniecznie chcemy mieć domek w kształcie igloo. No po prostu musimy.

Poza tym, już wcześniej zainteresował nasz koncept mieszkania w tiny house i regularnie uwielbiamy oglądać ciekawe konstrukcje na Pinterest. Zaczęliśmy więc czytać o tym jak zbudować dom do 35m2. Inspirowaliśmy się też podczas podróży, ale też różnymi zdjęciami znalezionymi w internecie.

Jak zbudować dom do 35m2?

Taki typ domu możemy postawić bez większych formalności. Nam to odpowiadało, gdyż potrzebowaliśmy czegoś szybko dla siebie.

Co, więc potrzebujemy, aby postawić dom na zgłoszenie:

Działka budowlana

Na której oczywiście będzie postawiony domek.

Formalności

“Co potrzeba przy letniskowym domu na zgłoszenie do 35m2?

  • mapa do celów informacyjnych
  • projekt można wrysować samemu lub dać komuś do wrysowania i przeliczenia konstrukcji
  • krótki wniosek i opłata (niewielka)
  • brak odbiorów“.

Własne umiejętności + czas lub ludzi do pracy

Taki domek może kosztować naprawdę niewiele, jeśli tylko weźmiemy pod uwagę, że będziemy go budować w większości samodzielnie. W grę wchodzą więc tylko koszty materiałów oraz ich ewentualny transport. My też sporo zaoszczędziliśmy na dostawie, gdyż większość materiałów woziliśmy sami naszym czerwonym Peugeot Boxer 🙂

Wszystko więc robiliśmy samodzielnie, od podstaw. Oprócz tego, że musieliśmy zamówić panów od elektryki, którzy założyli nam skrzynkę, pociągli kable i podpisali parę dokumentów.

Kuba samodzielnie poprowadził też rury, a nauczył się tego od jednego pana, który w poprzednim małym domku montował mu to odpłatnie. Więc, tak jak widzisz wiele rzeczy da się zrobić samodzielnie, lub nauczyć się w trakcie pracy. Zawsze ktoś też może przyjść i pomóc, doradzić.

Jak to u nas wszystko działa?

Woda

Wodę mamy za darmo, po prostu na naszej ziemi mamy źródła. Co jest super! Ale też trochę kłopotliwe, gdyż na początku mieliśmy z nią problem, gdyż zaczęła wywierać wszędzie. Teraz w zimie, na drodze przy domku, zaczął tworzyć się gigantycznych rozmiarów lód z powodu właśnie tej wywierającej wody. Tak, więc gdy tylko śnieg stopniał, Kuba znowu musiał przekopać ziemię i stworzyć małą ścieżkę dla tej spływającej wody.

Elektryka

Elektryka to jest w sumie nasz prawie jedyny rachunek, który płacimy (oprócz Internetu). I to był też jedyny raz, kiedy dzwoniliśmy do specjalistów, aby nam ją założyli.

Ogrzewanie

Na Słowacji, w naszym regionie Słowacki Raj bardzo popularne jest palenie drewna w piecu. I tak robimy też my. Kształt domku wpływa też na utrzymanie ciepła i jest tutaj cieplej o 30% niż w tradycyjnym domku. Przez co spalamy mniej drewna, co wpływa też na ogólne koszty ocieplenia.

Zamontowaliśmy też w matę grzewczą na elektrykę pełniącą funkcję ogrzewania podłogowego. Ale za bardzo nie ogarnęliśmy tematu. Dopiero później dowiedzieliśmy się, że taka mata emituje promieniowanie, podobnie jak mikrofalówka. Zatem nie używamy jej, ze względu na troskę o własne zdrowie.

Gdzie szukać inspiracji na domek do 35m2?

Tak jak wspomniałam Pinterest jest kopalnią inspiracji zarówno wnętrzarskich, jak i architektonicznych. Znajdziesz tam masę rozwiązań dopasowanych do Twoich preferencji.

Dodatkowo polecam śledzenie profili na Instagramie, takich jak:

Slovakapolka

Źródła:

  • https://smart-mod.pl/dom-na-zgloszenie/
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like