Nyepi, czyli dzień ciszy na Bali, który zmienił moje życie

Nyepi – dzień Nowego Roku w kalendarzu balijskim, nazywany też dniem ciszy. W tym dniu obowiązuje zakaz rozpalania ognia, podróżowania, pracy i aktywnego spędzania czasu. My, mieliśmy to szczęście, że dokładnie rok temu obchodziliśmy ten dzień w samym środku tej pięknej wyspy.

Nyepi – nasze doświadczenie na Bali w Dniu Ciszy

Po raz pierwszy wkleiłam tutaj moje dwa posty z Instagramu, które napisałam na Bali po całym tym doświadczeniu. Były to moje świeże przemyślenia, którymi bardzo chciałam się z Tobą podzielić.

Dlaczego przypominam o tym ważnym dniu?

Wczoraj miałam okazję oglądać świetny dokument, który polecam i Tobie. Tak mnie to skłoniło do przemyśleń, że tak naprawdę cały świat przez ostatni rok obchodził dni podobne jak Nyepi. Jesteśmy w jakimś stopniu odcięci od świata zewnętrznego.

Z tą różnicą, że nie potrafimy odciąć się od negatywnych informacji napływających do nas z różnych źródeł. Między innymi z mediów.

Od tamtego wydarzenia minął już rok, a ja czuje, że wywarło ono na mnie większy wpływ, niż mogłam się początkowo spodziewać.

Jak Ty możesz zrobić sobie dzień ciszy?

Tyle mówi się ostatnio o uzdrowieniu świata, ale wszystkie zmiany zaczynają się w nas samych. Wyobraź sobie, że każdy człowiek na tej planecie dba o swój wewnętrzny spokój, miłość, przebacza innym. To byłby zupełnie inny świat! Wiem, że z mojej strony to naiwne wierzyć, że tak właśnie będzie. Ale zawsze jest jakaś rzecz, którą możemy u siebie poprawić, aby wpłynęło to na jakość naszego życia. Także …

3 pomysły, abyś i Ty mógł poczuć się jak na balijskiej wiosce podczas tego niezwykłego święta.

  1. Odłącz się od Internetu, telewizji i innych wiadomości – Sam zdecyduj, czy chcesz to zrobić na cały dzień, kilka godzin, być może cały weekend. Ale w tym czasie wyłącz telefon, nie załączaj telewizora i radia. Odłącz się zupełnie od zewnętrznego świata. Przez ten krótki czas nie stanie się absolutnie nic, jeśli nie będziesz aktywna. Za to może się bardzo dużo zmienić dla Twojego zdrowia psychicznego. To jest świetny czas, żeby zobaczyć ile tak naprawdę mamy wolnego czasu i co możemy z tym czasem zrobić dla samego siebie.
  2. Zdecyduj się na post – Wybierz formę postu, która najbardziej do Ciebie przemawia i to na jak długo chcesz pościć. Ja zdecydowałam się, aby przez cały dzień pozostać tylko przy wodzie, sokach i owocach. Post to świetna forma obserwacji własnego ciała. Zauważysz jak się czujesz, zwiększy Ci się także czujność. W ten sposób zregenerujesz też swoje ciało, a Twój układ trawienny odpocznie.
  3. Medytacja – Ostatnio dużo się nawija o medytacji, ale nie bez powodu. Najważniejsze to znaleźć swoją ulubioną formę i nie poddawać się. Z osobistych doświadczeń wiem, że na początku jest dziwnie i umysł cały czas pyta nas różne dziwne rzeczy. Ile mamy medytować, czy już medytuję, kiedy poczuję się lepiej … itp itd Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi i najlepiej, jeśli Ty sama znajdziesz odpowiedni dla siebie flow.
nyepi

Takie dni ratunkiem dla naszej planety

Oprócz ważnych aspektów zdrowia psychicznego, dzień taki jak Nyepi, to także dzień dla naszej planety. W tym dniu nie produkujemy na wyspie żadnych spalin, nie śmiecimy. W tym dniu zamknięte jest nawet lotnisko! To dzień, kiedy wyspa może prawdziwie odetchnąć, zregenerować się. Szkoda tylko, że na tak krótko.

Myślę też, że na całym świecie, w każdym kraju przydałby się taki dzień, aby wszyscy na moment zwolnili, zatrzymali się. Zobaczyli, w jakim miejscu się znajdują. Dali odetchnąć nie tylko sobie, ale też całemu naszemu otoczeniu.

Napisz proszę, czy chętnie spędził byś taki dzień na Bali. A być może zainspirowało Cię to, aby zorganizować sobie takie wydarzenie samemu.

Kwarantanna na wyspie bogów, czyli pandemia na Bali (1)

Kwarantanna na wyspie bogów, czyli pandemia na Bali (2)

Slovakapolka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like