Jak zwiedzić Singapur za darmo?

Ważna uwaga: w związku z obecną sytuacją COVID-19 bezpłatna wycieczka po Singapurze zostanie zawieszona ze skutkiem od 21 marca 2020 r. Do odwołania. Przepraszamy Państwa za wszelkie spowodowane utrudnienia.

Już chyba wszyscy tęsknimy za lotniskowym chaosem, staniem w kolejkach i czekaniem na swój lot. Zgaduję jednak, że większość z nas zaznała już zmęczenia czekaniem na lotnisku i chętnie zagospodarowałaby swój czas w jakiś inny sposób. Zwłaszcza, jeśli lecimy w jakiś odległy kraj, a przesiadkę mamy w nowym państwie, które chętnie zobaczylibyśmy. A nie tylko jego lotnisko. No właśnie, ale jak zwiedzić Singapur za darmo?

W 2019 roku zaplanowaliśmy swój lot powrotny z Azji do Europy z przesiadką w Singapurze na najlepszym lotnisku na świecie – Changi. Dlaczego tak zależało nam znaleźć się na tym konkretnym lotnisku?

jak zwiedzić singapur

Jak zwiedzić Singapur za darmo?

Jeśli masz tranzyt w Singapurze i trwa od 5,5 godziny do 24 godzin, na lotnisku Changi możesz zapisać się na jedną z dwóch darmowych wycieczek po Singapurze. Każda wycieczka trwa 2,5 godziny i jest organizowana wspólnie przez Singapore Airlines, Singapore Tourism Board i lotnisko Changi. Wycieczki odbywają się wyłącznie w języku angielskim.

Bezpłatna wycieczka po Singapurze dostępna jest dla wszystkich podróżujących tranzytem na lotnisku Changi (w przeciwieństwie do darmowego zwiedzania Istambułu o którym napiszę już wkrótce).

Jak się zapisać na darmową wycieczkę?

Po przybyciu na lotnisko Changi należy pozostać w strefie tranzytowej! Jest to bardzo ważne, ponieważ budki, w których zapisuje się na wycieczki znajdują się właśnie w strefie tranzytowej. Jeśli przejdziecie przez immigration, niestety nie będziecie mogli skorzystać z opcji darmowego zwiedzania.

W razie problemów ze znalezieniem budek poproście o pomoc pracowników lotniska, którzy na pewno wskażą Wam lokalizację turów. Jeśli faktycznie macie te 5,5 godziny tranzytu i nie macie jakoś specjalnie więcej czasu, radzę się pośpieszyć, gdyż chętnych na tego typu atrakcje zawsze jest sporo. A lotnisko Changi jest ogromne, dlatego warto postarać się o szybką organizację.

Okaż swoje karty pokładowe w stoiskach i ważne wizy wjazdowe (jeśli dotyczy) Free Singapore Tours pod adresem:

  • Terminal 2 (w Transit Mall, między Transfer Lounge F i Skytain do Terminalu 3 w pobliżu schodów ruchomych do przylotów – poziom 2) 
  • Terminal 3 (w Transit Mall, w pobliżu Transfer Lounge A – Gate A1 do A8 na poziomie 2).

Czy trzeba mieć wizę, aby zwiedzić w ten sposób Singapur?

Obywatele Polski mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy. Więc odpowiadając na powyższe pytanie: nie, my Polacy nie potrzebujemy mieć wizy, aby skorzystać z darmowej wycieczki. Mój Kuba, Słowak także jej nie potrzebował.

jak zwiedzić singapur

Którą wycieczkę wybrać?

Do wyboru masz dwie wycieczki:

  1. Heritage Tour, czyli Historyczne Dziedzictwo – zobaczysz zabytki historyczne, które mocno kontrastują z nowoczesnym miastem. Główna dzielnica finansowo-handlowa, narodowa ikona Singapuru Merlion, która ma głowę lwa i ciało ryby. Tętniące życiem Chinatown, a także złote kopuły meczetu Sułtana.
  2. Wycieczka po mieście – zobaczysz Singapore Flyer, kolczastą, szklaną fasadę galerii sztuki, panoramiczny widok wzdłuż promenady Marina Bay Waterfront, nowoczesne budynki i bardzo ciekawe elementy uliczne. A co najlepsze na sam koniec (jeśli trafisz na popołudniową-wieczorną wycieczkę) zwiedzisz Gardens by the Bay. Czyli sztucznym ogrodem botanicznym stworzonym przez człowieka, w którym znajdują się wszystkie rośliny z całego świata. Co więcej, wieczorny pokaz świateł robi niesamowite wrażenie, do teraz pamiętam dreszcze na mojej skórze!

O czym warto wiedzieć?

  • Rejestracja zakończy się 1 godzinę przed rozpoczęciem wycieczki, a uczestnicy zostaną poprowadzeni jako grupa przez immigration przed rozpoczęciem wycieczki. 
  • Dostępność miejsc jest przyznawana na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. 
  • Pasażerowie tranzytowi mogą wjeżdżać do Singapuru i opuszczać je tylko raz w okresie postoju, zgodnie z wytycznymi określonymi przez Urząd Imigracyjny i Kontrolny Singapuru. Dlatego pasażerowie nie mogą dołączyć do więcej niż jednej wycieczki. 
  • Trasa wycieczki może ulec zmianie w zależności od pogody i warunków drogowych. Do 31 marca 2021 r., Z zastrzeżeniem dalszego przedłużenia. 
  • Jeśli masz bagaż podręczny, zachęcamy do pozostawienia go jako bagażu pozostawionego przed dołączeniem do wycieczki.
  • Pod żadnym pozorem nie miej przy sobie żadnych papierosów, które chcesz zabrać na wycieczkę. I słuchaj uważnie swojej przewodniczącej. W ten sposób unikniesz bardzo surowych kar.
singapur

Nasze doświadczenie ze zwiedzaniem Singapuru.

Po pierwsze bardzo cieszę się, że mieliśmy okazję zobaczyć Singapur. Jakoś wcześniej nie bardzo chciało nam się lecieć “specjalnie” tam, aby zobaczyć to miasto. Ale ta opcja z tranzytem i darmowym zwiedzaniem okazała się strzałem w dziesiątkę.

My mieliśmy aż ponad 12 godzin do kolejnego lotu, więc wszystko robiliśmy na spokojnie. Ale autobus którym ruszyliśmy na wycieczkę pełny był ludzi, co wskazuje na to, że chętnych nie brakuje.

Mieliśmy także szczęście do naszej przewodniczącej wycieczki, która po drodze z lotniska do miasta opowiadała nam naprawdę ciekawe rzeczy o Singapurze. I dotyczyły one głównie współczesnego życia mieszkańców i problemów z jakimi się borykają.

My wybraliśmy opcję zobaczenia Singapuru z tej nowoczesnej strony i byliśmy wręcz oczarowani tym miastem. Wiadomo, że przez 2,5 godziny nie zwiedzisz miasta w dużym stopniu, ale przynajmniej masz możliwość zobaczyć główne, mocne punkty tego miasta. I w przyszłości zadecydować, czy warto zatrzymać się tutaj na dłużej.

Naszym ostatnim punktem wycieczki był pokaz świateł w Gardens by the Bay, gdzie razem z Jakubem robiliśmy bardzo dużo zdjęć i filmików, podziwialiśmy grę świateł i całość tak nas zachwyciła, że… prawie spóźniliśmy się na odjeżdżający na lotnisko autobus!

Całe szczęście nasza przewodnicząca dała nam jeszcze dodatkowe 5 minut, dzięki którym zdążyliśmy na czas! Gdyby jednak ten autobus odjechał, samodzielnie musielibyśmy zorganizować sobie transport na lotnisko (autobusem lub taxi). My jednak mieliśmy ten czas, który w razie czego pozwoliłby nam wrócić na lotnisko, aby odbyć swój lot. Ale Ci, którzy korzystają z wycieczki z minimalnym zapasem czasu, muszą być bardzo ostrożni i raczej trzymać się blisko innych ludzi oraz pilnować czasu.

A to wszystko sprowadza się do kolejnego punktu, a mianowicie zawsze warto mieć przy sobie bagaż podręczny w postaci plecaku. Dlatego, gdyż w razie odjechania autobusu, z minimalnym zapasem czasu, ryzykujemy nasz lot i utratę bagażu.

jak zwiedzić singapur
jak zwiedzić singapur

Czy polecamy?

Chyba nie ma lepszej opcji jak zwiedzić Singapur za darmo! Moim zdaniem to świetna okazja, aby zobaczyć to miasto na własne oczy. A w przyszłości samemu zdecydować, czy chcę ponownie przyjechać do tego miasta, ale już na dłużej.

Ja polecam bardzo! Świetna organizacja, trafiliśmy na bardzo fajną przewodniczącą, a miasto pozytywnie nas zaskoczyło!

Więcej informacji o tym jak zwiedzić Singapur za darmo znajdziesz na stronie: https://www.singaporeair.com/en_UK/us/plan-travel/privileges/free-singapore-tour

Slovakapolka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like