Pływanie z rekinami wielorybimi w Oslob

Pływanie z rekinami wielorybimi w Oslob jest pożądaną przez podróżników atrakcją, którą wpisują sobie do swojej bucket list. Piękne, podwodne zdjęcia tylko zachęcają do odwiedzenia tej Filipińskiej wyspy. A jak jest naprawdę?

Wyspa Oslob na Filipinach jest obecnie gospodarzem największego na świecie miejsca turystyki rekinów wielorybich. W 2016 roku, Oslob odwiedziło 310 000 turystów, generując około 10 milionów USD z samej sprzedaży biletów.


W przeciwieństwie do innych miejsc turystyki rekinów wielorybich na Filipinach, rekiny w Oslob są codziennie karmione od 6 rano do południa przez cały rok. Ten akt sprawił, że człowiek mógł zagwarantować bliskie spotkanie człowieka z rekinem. I tak w Oslob zanotowano pięciokrotny wzrost odwiedzających to miejsce od roku powstania.

W 2012 roku w Oslob skorzystało z atrakcji pływania z rekinami wielorybimi aż 98 000 ludzi.

Do 2018 roku było już 508 000 odwiedzających.

Ten szybki wzrost doprowadził do problemów z zarządzeniem, wpłynął na migrację rekinów wielorybich, zniszczenia pobliskiej rafy koralowej i nie tylko.

pływanie z rekinami wielorybimi w Oslob
Tutaj rybak karmi wieloryby planktonem, aby ten za nim podążał. Niczym w zoo.

Jakim cudem wylądowaliśmy w Oslob?

Pływanie z rekinami wielorybimi w Oslob miało być naszym najpiękniejszym doświadczeniem na Filipinach. Atrakcja ta promowana jest jako przyjazna zwierzętom, w zgodzie z ich naturalnym środowiskiem. Podwodne zdjęcia aż same przekonują do odwiedzenia tego miejsca i snurkowania z tymi najbardziej przyjaznymi rekinami na świecie.


Skuszeni pięknymi zdjęciami i video z Internetu postanowiliśmy wybrać się na tę filipińską wyspę. Wielu ludzi wierzy, że nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko rekinów podczas tej atrakcji. Co więcej, media tak przedstawiają tę atrakcję, że wierzymy że w jakiś sposób pomagamy, wspieramy to środowisko. Że tak bliski kontakt człowieka z rekinem jest cudownym doświadczeniem, który wpisują sobie podróżnicy do tzw bucket list.

pływanie z rekinami wielorybimi
Pływanie z rekinami wielorybimi – piękne zdjęcia tylko zachęcają do odwiedzania takich miejsc jak np Oslob.

Co musicie wiedzieć o masowej turystyce rekinów wielorybich w Oslob

Ta niewielka gmina na południowym wybrzeżu Cebu na Filipinach stała się popularnym punktem turystycznym w kraju i za granicą od 2011 roku, przyciągając ponad 300 000 odwiedzających w 2015 roku i od tego czasu ta liczba podwoiła się.


Zjawisko masowej turystyki jest podsycane przez całoroczną obecnością rekinów wielorybich. Gdy w przypadku innych miejsc, musimy brać pod uwagę miesiące w których rekiny pojawiają się. Także w innych miejscach, nie ma się pewności, że rekiny wielorybie spotkasz. 


Cała historia z Oslob miała początek, gdy miejscowi odkryli, że mogą wabić rekiny wielorybie przynętą i zarabiać dzięki turystyce. W ten sposób, zaczęto zwabiać zwierzęta przynętami. Wkrótce wieści rozeszły się i ludzie zaczęli odwiedzać Oslob, płacąc rybakom za zabranie ich na wycieczkę. Serwisy społecznościowe zalane zostały zdjęciami i filmami osób pływającymi z rekinami. Informacje w mediach przybierały na sile od 2012 roku. Od tego czasu branża rozrosla się, a każdego roku odwiedza ją ponad 100 000 turystów!


Niestety, my też braliśmy udział w tym niehumanitarnym zoo. I dlatego piszę do Was w tej sprawie, abyście świadomie rozważyli skorzystanie z tej „atrakcji” turystycznej.

pływanie z rekinami wielorybimi
Tak wygląda naprawdę pływanie z rekinami wielorybimi w Oslob

Pływanie z rekinami wielorybimi – 10 powodów dlaczego nie powinieneś tego robić w Oslob

1. Turystyczna pułapka

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) uznał karmienie rekinów wielorybich w Oslob za niezrównoważony przemysł turystyczny (unsustainable tourism).

2. Jak to wygląda naprawdę

Oslob jest przepełniony turystami. Początkowo założeniem było, że dopuszczalnych było 7 łodzi w wodzie, aktualnie średnia ta wzrosła do 40 łodzi! My, pojawiliśmy się na miejscu o 6 rano, a już o tej godzinie na miejscu było może ze 100 ludzi. Byliśmy w pierwszej turze, która wypuszczana była do morza. Po tych 20-30 minutach, gdy wracaliśmy na brzeg na miejscu czekał TŁUM!

3. Zmiana naturalnego zachowania rekinów wielorybich

Karmienie w Oslob uczy rekiny wielorybie, że łodzie i ludzie oznaczają pożywienie. Rekiny, zamiast unikać kontaktu z łodzią, aktywnie się do niej zbliżają. Rekiny wielorybie są gatunkiem migrującym, a takie zachowanie dalekie jest od normy.

Co jest złego w kontaktach z ludźmi i łodziami? Rekiny podatne są na infekcje spowodowane bakteriami, które znajdują się na ludzkiej skórze. Nadmierne tarcie spowodowane ocieraniem się o łodzie jest przyczyną wielu obrażeń rekinów wielorybich. Zmiany, które powstają z tego powodu są białe i mają gąbczastą konsystencję. Mogą być również czerwone i zaognione. Rozwinięcie tych blizn, zajmuje mniej niż tydzień.

4. Kontakt i interakcja z człowiekiem

Niestety, wiele osób nie przestrzega zasad właściwego postępowania dotyczących rekinów wielorybich. I choć sama atrakcja promowana jest jako „bezpieczna”, szkolenie dotyczące zasad zachowywania się w wodzie trwało zaledwie nie dłużej niż 10 minut.
Turystom zaleca się trzymać 2 metry od głowy i ciała oraz 5 metrów od ogona. Tak jak wspomniałam stopień, w jakim zasady te są przekazywane zwiedzającym jest różny, a odwiedzający często ignorują zasady i kontaktują się z rekinami wielorybimi: dotykając ich, trzymając je, a nawet próbując jeździć! A to wszystko, aby zrobić sobie atrakcyjne zdjęcia.


Rekin wielorybi jest gatunkiem chronionym na Filipinach, co oznacza że ich nękanie oraz wkraczanie w środowisko naturalne jest nielegalne.
Podczas naszego pobytu pod wodą zarejestrowaliśmy bardzo wiele wypadków, podczas których rekin miał bezpośredni kontakt z człowiekiem. Większość dotknięć była spowodowana wypadkiem, ale oczywiście zawsze znalazł się ktoś, kto pragnął mieć zdjęcie z tym stworzeniem. Rybacy karmiący rekiny, również kopali rekiny, w celu odepchnięcia ich od krawędzi łodzi.


Na Oslob przeprowadzany był monitoring LAMAVE rejestrujący ludzkie interakcje z rekinami. Projekt trwał 65 godzin. W trakcie badań zarejestrowanych zostało 1823 dotknięć rekinów wielorybich. Odpowiada to 28 dotknięciom na godzinę!

pływanie z rekinami wielorybimi w Oslob slovakapolka

5. Wpływ masowej turystyki rekinów wielorybich na rafy koralowe

Badania przeprowadzone przez University of Hong Kong, University of Guam i Large Marine Vertebrates Research Institute Philippines (LAMAVE) pokazują, że turystyka rekinów wielorybich doprowadziła do degradacji lokalnego systemu rafy koralowej. Dane pokazują, że w porównaniu do innych miejsc położonych na południowym wybrzeżu, w Oslob istnieją dużo większe skutku degradacji. Wyższa gęstość makroglonów i niższa gęstość koralowców, a także mniej zróżnicowana społeczność koralowców. 

6. Wpływ na migrację rekinów

Naturalnie, rekiny wielorybie migrują na tysiące kilometrów i zwykle przebywają w Oslob około 60 dni. Obecność jednego z rekinów, została zarejestrowana przez cały rok. Takie zachowanie nie jest naturalne, a także wpływaja na miejsce ich żerowania i lęgowiska, co zmniejsza ich szansę na krycie i rozmnażanie.

7. Złe odżywianie 

Rekiny wielorybie w Oslob jedzą mniej naturalnej żywności z powodu dokarmiania przez rybaków. Pasza, która jest podawana rekinom zawiera mniej rodzajów planktonu, co przyczynia się do niedożywienia. Utrata wartości odżywczej, z powodu przechowywania i transportu planktonu, zanieczyszczenie paszy i niska różnorodność z powodu metod połowowych. Taki sposób odżywiania rekinów niczym nie różni się od tego, jakbyś codziennie jadł frytki, zamiast zróżnicowanej diety.

8. Podrażnienie skóry

Podczas pływania w Oslob oboje z Kubą doświadczyliśmy dziwnego podrażnienia skóry. Podczas kąpieli „coś szczypało” naszą skórę. Wyraźnie czuliśmy podrażnienie. Podczas rozmowy z lokalnym Filipińczykiem, dowiedzieliśmy się, że do planktony dosypywane są pewne substancje chemiczne, które podrażniają ludzką skórę. Kto wie, jaki wpływ mają na rekiny…

9. Rekiny wielorybie możesz zobaczyć w swoim naturalnym środowisku

Na Filipinach jest wiele miejsc, w których pojawiają się rekiny wielorybie. Spotkanie z dzikim rekinem wielorybim jest pełne niespodzianek, tajemnicy, adrenaliny i radości. Ten cyrk, który spotkasz w Oslob, niczym nie różni się od zoo.

Od znajomej pary dowiedzieliśmy się o Donsol, gdzie podobno w określonym sezonie możesz zobaczyć rekina. Ja jednak, powstrzymywałabym się za „uganianiem” zwierzęcia, które jest pod ochroną. Im więcej ludzi dowie się o Donsol, tym gorzej dla naturalnego środowiska rekinów.

10. Chodzi tylko o kasę

Obecność rekinów w Oslob jest wystarczającą zachętą dla lokalnych ludzi na rozwój biznesów. Sami już dobrze wiemy, że tam gdzie jest atrakcja, są turyści, tam są też pieniądze. I tak też traktowane są te piękne zwierzęta. Bez szacunku, niehumanitarnie, jako narzędzie do robienia pieniędzy. Tylko gdzie w tym wszystkim jest szacunek do istot?

pływanie z rekinami wielorybimi

Podsumowując

To doświadczenie nauczyło mnie bardzo wiele. Niestety, przyłożyliśmy rękę do tego cyrku w Oslob, choć od lat skutecznie udawało nam się unikać atrakcji ze zwierzętami w tle. Świadomie zrezygnowaliśmy z wszelkich kąpieli ze słoniami w Tajlandii, czy wizyt w „sierocińcach” dla słoni na Sri Lance.

Oslob niestety zwabił nas pięknymi zdjęciam. Całe to wyobrażenie, które zaoferowały nam zdjęcia znalezione w Internecie nijak mają się do prawdziwej rzeczywistości. Całe szczęście, że wyciągnęliśmy wnioski i mogę Wam teraz opowiedzieć jak to wyglądało „od kuchni”.


Niestety, mieliśmy też wrażenie, że rekiny trzymane są w ogromnej sieci, dlatego są na miejscu niemal cały czas. Nie wiem na ile jest to moje złudzenie, ale oglądając z boku biznes, który kręci się w Oslob – jest to wysoce prawdopodobne.


Mam nadzieję, że zniechęciłam Was do odwiedzenia tego miejsca. Mam nadzieję, że o prawdziwej stronie Oslob, dowie się jak najwięcej ludzi, aby w przyszłości omijało to miejsce szerokim łukiem.

pływanie z rekinami wielorybimi slovakapolka oslob

Update – mamy nieco lepsze wieści!

Nowe badanie naukowe przeprowadzone w styczniu 2020 roku przez LAMAVE i University of Victoria ujawnia, że przeludnienie jest istotnym problemem podczas wycieczek obserwujących rekiny wielorybie w Oslob. Badanie ma na celu poprawę wrażeń turystycznych i zaleca zmniejszenie liczby turystów do 500 odwiedzających dziennie.

Bibliografia:

  1. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181217120022.htm

5 Powodów, dla których powinniśmy porzucić #instatravel

Slovakapolka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like